ŠKOLSKI KURIKULUM za šk.god. 2013./2014.

Autor: SLAĐANA BENKUS, 13. 9. 2013.

Školski kurikulum OŠ „Ljudevit Gaj“ Mihovljan nastao je na temelju Nacionalnog okvirnog kurikuluma koji osobitu pozornost daje: znanju, odgovornosti, identitetu i solidarnosti.

Znanje – kod učenika želimo razviti potrebu za znanjem i obrazovanjem, osposobiti ga   za cjeloživotno učenje i snalaženje u novim situacijama te mu omogućiti bolje razumijevanje i donošenje vlastitih odluka.

Odgovornost – odgovorno ponašanje prema sebi i drugima te izvršavanje svojih obveza preduvjet je za ostvarivanje prava. Učenike potičemo na asertivno ponašanje, nenasilno rješavanje sukoba, kvalitetnu i zdravu komunikaciju.

Identitet – kod učenika nastojimo razvijati osobni identitet povezujući ga s poštivanjem i prihvaćanjem različitosti. Promičemo razumijevanje vlastite kulture; čuvanje društvene, moralne i duhovne baštine koja nas okružuje jer jedino tako možemo zakoračiti u svijet globalizacije  i upoznati se s dugim kulturama i vrijednostima.

Solidarnost -  kod učenika razvijamo i potičemo empatiju, razumijevanje, prijateljstvo i pomaganje svima koji nas okružuju. Naglašavamo da smo društvena bića koja svojim postupcima i ponašanjem utječu na sebe i na druge ljude.

Obuhvaća sve sadržaje, procese i aktivnosti koji su usmjereni na ostvarivanje ciljeva i zadaća odgoja i obrazovanja kako bismo promovirali  intelektualni, osobni, društveni i tjelesni razvoj učenika. Namjena Školskog kurikuluma je međusobno povezivanje i motiviranje učenika za kvalitetan rad kroz neposredno iskustvo te izgrađivanje partnerskog odnosa s roditeljima. Osim službenih programa nastave, on obuhvaća i druge programe koje škola provodi, pokazuje brojne aktivnosti učenika i učitelja, pokazuje po čemu je škola prepoznatljiva. Naglasak je stavljen na specifičnosti sredine u kojoj škola djeluje.

Školski kurikulum temelji se na učeničkoj razini znanja, interesa i sposobnosti, na raznolikosti i kompleksnosti obrazovnih interesa i potreba učenika, roditelja i lokalne zajednice, stalnom porastu znanja, te potrebom oblikovanja učenikove osobnosti u svijetu koji se stalno mijenja. Život i rad u suvremenom društvu brzih promjena i oštre konkurencije zahtijevaju nova znanja, vještine, sposobnosti, vrijednosti i stavove te nove kompetencije pojedinca. Određivanjem temeljnih kompetencija osiguravamo svakom učeniku bolje snalaženje u svakodnevnom životu i pripremamo ga za cjeloživotno učenje.

Planiranim aktivnostima, programima i projektima težimo kvalitetnim rezultatima ostvariti ciljeve usmjerene na učenika i njegov razvoj,  stručnu samostalnost i odgovornost učitelja, samostalnost i razvoj škole, te uz potporu uže i šire društvene zajednice doprinijeti izgradnji učinkovitog i kvalitetnog obrazovnog sustava. Školski kurikulum nas poziva da počnemo na drugačiji način razmišljati o nastavi i školi, donosi izazove za učenje i poučavanje, planiranje i ostvarivanje nastave, vrednovanje i samovrednovanje kao i za cjelokupnost školskog rada.

Područja školskog kurikuluma su:

-          izborna nastava

-          izvannastavne aktivnosti

-          dodatna nastava

-          dopunska nastava

-          izvanučionička nastava

-          terenska nastava

-          integrirani dani

-          projekti

-          izvanškolske aktivnosti

-          kulturna i javna djelatnost

-          zdravstveni odgoj i obrazovanje

-          školski preventivni program

Školski kurikulum objavljen je na mrežnim stranicama škole, dostupan je svim učenicima, roditeljima i svima zainteresiranim za život i rad  naše škole.

Ravnateljica:                                                                                                                                                                                                                                                     Ljubica Ljubičić

Priloženi dokumenti:
Skolski_kurikulum_2013_2014.pdf (1.71 MB)