OBILJEŽILI SMO MJESEC HRVATSKE KNJIGE

Autor: Lahorka Bobinec, 19. 11. 2015.

U nedjelju je završio ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige koji je trajao od 15. listopada do 15. studenog. Tu smo manifestaciju u matičnoj i područnoj školi obilježili mnogobrojnim aktivnostima kako bismo učenike poticali na čitanje i razvijali ljubav prema knjizi.

Pričam ti priču

Za najmlađe, učenike 1. i 2. razreda, održana je pričaonica na kojoj su imali priliku poslušati priču o medvjedu Hrkalu koju je napisala mlada hrvatska spisateljica Jelena Pervan. Nakon kratke slikovne prezentacije o medvjedima knjižničarka je učenicima ispričala priču o malome medi koji strašno hrče. Djecu je dodatno obradovalo promatranje ilustracija u slikovnici. Uslijedile su kratke scenske improvizacije u kojima su učenici glumom prikazivali hod i glasanje junaka priče Hrkala. Sat je završio likovnom aktivnošću, odnosno crtanjem i bojanjem medvjeda.

Kvizovi

Za učenike 3. i 4. razreda organizirani su kvizovi u sklopu satova lektire. Treći su razredi sudjelovali u kvizu o Čudnovatim zgodama šegrta Hlapića Ivane Brlić-Mažuranić, a četvrti su razredi pokazali svoje znanje o Regoču i Šumi Striborovoj iste spisateljice. Svaka je skupina osvajanjem bodova dobivala djeliće slika koje su prikazivale likove iz navedenih priča te su ih nakon završenog kviza slagali kao puzzle i lijepili na tvrdu podlogu. Članovi pobjedničkih skupina kao nagradu za pokazano znanje dobili su straničnike.

Izrada straničnika i naslovnica knjiga

Učenici viših razreda imali su priliku pokazati svoju kreativnost u radionicama izrade straničnika raznim tehnikama – bojanjem, izrezivanjem, lijepljenjem. Izrađeni su straničnici za vrijeme Mjeseca hrvatske knjige bili izloženi u knjižnici, a nakon toga su učenici svoje radove ponijeli kući.

Učiteljica likovne kulutre Tanja Cvetko za učenike je viših razreda osmislila dvije aktivnosti. Prva je bila izrada naslovnica pročitane lektire Charlie i tvornica čokolade. Pod njenim kreativnim vodstvom učenici su izradili originalne naslovnice koje su bile izložene na panou u školi. Druga je aktivnost bila izrada trodimenzionalnih prikaza neke scene iz navedene lektire, što je bio vrlo maštovit i nadasve motivirajući pristup čitanju lektirnih, ali i drugih književnih djela.

Susret s pjesnikom Ivicom Jembrihom Cobovičkim

Ivica Jembrih Cobovički u ovim je krajevima, a i šire, poznati pjesnik s dugom poviješću stvaralaštva. Na prijedlog učteljica hrvatskoga jezika pozvan je u školu kako bi se upriličio susret s pjesnikom za sve učenike o kojem smo već izvijestili na stranicama škole. Gospodin Jembrih Cobovički posjetio je matičnu i područnu školu te je u kratkom programu predstavio svoj književni rad. Svojim je neposrednim i duhovitim pristupom oduševio učenike. Sat susreta s pjesnikom vodile su učiteljice hrvatskoga jezika, Branka Klarić u matičnoj školi i Daniela Bakar u područnoj školi. Nekolicina je recitatora za taj događaj pripremila interpretacije njegovih tekstova, a na kraju su susreta učenici dobili priliku i sami postaviti nekoliko pitanja gostu.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja Putovanja do znanja i odlazak na završnu svečanost

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige i ove je godine održan Nacionalni kviz za poticanje čitanja Putovanja do znanja. O održavanju samog kviza u našim školama već smo izvijestili na internetskim stranicama škole. Kao pobjednik kviza izabran je Leon Vugrek (6. r.) te je u pratnji knjižničarke i učenice Petre Kresonja (7. r.), koja je također sudjelovala u kvizu, u četvrtak (12. 11. 2015.) sudjelovao na završnoj svečanosti izbora pobjednika u Kinu Europa u Zagrebu. Prije same svečanosti razgledali smo uži centar Zagreba te vidjeli gdje se nalaze brojne znamenitosti glavnoga grada kao što su HAZU, park Zrinjevac, HNK, Muzička akademija, kip Nikole Tesle, Arheološki muzej te smo uživali u kolačima slavne slastičarnice Vincek.

Budući da je ovogodišnja tema Nacionalnog kviza za poticanje čitanja bila svjetlost i tehnologije zasnovane na svjetlosti, na samoj svečanosti održan je prigodni program Alkemija svjetla = Iskra života koji je vodila umjetnica Helena Bulaja Madunić. Iako na završnoj svečanosti Leon nije osvojio glavnu nagradu, bilo je to jedno ugodno i poučno iskustvo za sve nas.