Pažnja i koncentracija

Autor: Hana Škrlec, 10. 4. 2023.

Pažnja i koncentracija su termini koje roditelji mnogo puta čuju ukoliko imaju školarca u svojoj obitelji. Ali što su to pažnja i koncentracija.

Ukratko, pažnja je sposobnost našeg uma da se fokusira na neki zadatak dok je koncentracija sposobnost održavanja pažnje neko određeno vrijeme. Poteškoće s pažnjom i koncentracijom su česte kod djece predškolske dobi jer su ona vrlo znatiželjna i puna energije te se navedenim poteškoćama ne pridaje velika važnost.

Polaskom u školu, pažnja i koncentracija postaju izuzetno važne zbog uspješnosti u izvršavanju školskih obaveza ali i u kasnijem životu.

Stručnjaci smatraju da bi se dijete trebalo moći koncentrirati 3 minute x kronološka dob djeteta. Pažnja i koncentracija se ne razvijaju same od sebe već ih je potrebno vježbati i razvijati što se može postići jednostavnim aktivnostima – križaljke, točkalice, različiti labirinti, traženje sličnosti i razlika na crtežima, bojanke, osmosmjerke i ostale igre sa slovima (primjer navedenih zadataka možete vidjeti u prilogu).

Roditelji imaju veliki utjecaj na učenje kod djece i mogu utjecati na poboljšanje koncentracije kod djece. Za početak stvorite dobre uvjete za učenje. Radni prostor neka nema suvišne (nepotrebne) predmete i neka bude uredan. Sve što je potrebno za pisanje zadaće ili obavljanje zadataka neka bude pri ruci. Prilagodite temperaturu zraka da bude ugodna, prostor neka bude prozračen a rasvjeta iznad radnog prostora dovoljno jaka te pravilno usmjerena (ukoliko je dijete dešnjak, izvor svijetla neka dolazi s lijeve strane i suprotno).

Odstranite sve što može zvukovima ometati dijete u radu. Stišajte ili ugasite televizor te ostale uređaje (mobitel, tablet, radio, …). Ukoliko dijete treba koristiti računalo za neki zadatak, pobrinite se da ga koristi u tu svrhu. Nemojte razgovarati s nekim pokraj djeteta, zatvorite prozore da smanjite pozadinsku buku.

Postavite jasne ciljeve s djetetom – zajedno izradite raspored aktivnosti koji će uključivati pisanje zadaće, učenje, odmor, slobodno vrijeme, korištenje „ekrana“. Kad dijete stekne jednu rutinu bit će mu lakše izvršavati zadatke, upravljati vremenom koje ima te naposljetku poboljšati koncentraciju jer će znati kada i koliko treba učiti. Nakon što dijete dođe kući iz škole, neka se odmori a tek onda krene s aktivnostima za školu.

Ukoliko se dijete pridržava dogovora, nagradite ga i motivirajte za nastavak ovakvog rada.

Tijekom rada potrebno je imati kratke pauze (oko 15 minuta) koje će dijete koristiti za nešto što ga veseli i opušta, izlazak na svježi zrak ili jelo. Što je dijete mlađe, potrebne su češće pauze. Kod prehrane vodite računa da dijete unosi dovoljno vode a umjesto grickalica neko voće.

Ukoliko je neki zadatak zahtjevan, podijelite ga na manje dijelove kako bi dijete rješavalo dio po dio.

Svakako budite strpljivi i pokušajte razumjeti svoje dijete.

Priloženi dokumenti:
Radni_listovi_-_paznja_i_koncentracija.pdf (499.31 KB)