Igra u pijesku

Autor: Hana Škrlec, 29. 6. 2021.

Izvor: http://www.lucyflemingillustration.com/

Zašto bi se djeca trebala igrati u pijesku?

Dolaskom ljetnih mjeseci i godišnjih odmora kod djece se budi želja za boravkom na plaži, kupanjem, sakupljanjem školjkica i igrom s kamenčićima ili pijeskom.

Iako nama odraslima pijesak baš i ne donosi neku radost jer znamo koliko ga je teško isprati sa sebe ili sa stvari, za djecu je on ne samo izvor dobre igre već i poticaj za razvoj.

Prilikom igre u pijesku, noseći kanticu s pijeskom i okrećući tu kanticu dijete mora uložiti napor kako bi prelilo teret ili lopaticom napunilo kanticu. Ukoliko pri tome još doda igru školjkama i kamenčićima,  dijete kroz tih nekoliko pokreta razvija finu i grubu motoriku te koordinaciju pokreta.

Nakon određenog vremena dijete će početi  crtati po pijesku, graditi kule, kopati kanale, … ovdje će proraditi dječja mašta. U želji da izgradi nešto novo, dijete će početi planirati i provoditi u djelo svoje zamisli i pri tome poboljšavati pažnju i koncentraciju a obzirom da igre pijeskom nemaju ograničenja, na djecu djeluju opuštajuće i terapeutski. Neka djeca možda neće toliko htjeti graditi kule od pijeska već će vrijeme provoditi crtajući i pišući u pijesku. To treba iskoristiti kod djece kojima je odbojno pisati po papiru jer će pijesak doživjeti kao igru.

Igrom u pijesku dijete će vjerojatno sklopiti prijateljstvo s drugom djecom prilikom čega će razvijati govor, družiti se, učiti kako dijeliti igračke, čekati svoj red i sudjelovati u timskom radu.

Još jedna stvar koja je odlična kod igre u pijesku je to što nisu potrebne skupocjene igračke. Djetetu je dovoljna kantica i lopatica i pokoja plastična posudica ili boca kojih uvijek imamo kod kuće.

Ukoliko roditelji nisu u mogućnosti otići na plažu, pješčanik jednostavno možete napraviti i kod kuće u dvorištu. Danas se u trgovinama mogu kupiti drveni ili plastični pješčanici koji ne zauzimaju mnogo prostora te će biti dovoljno veliki da dijete provede ugodno i korisno vrijeme u njima.

Ako niste ljubitelji pravog pijeska, svom djetetu možete ponuditi kinetički pijesak.

Što je to kinetički pijesak? Iako svojim izgledom podsjeća na pravi pijesak, kinetički pijesak se razlikuje po svom sastavu. Mogli bismo ga opisati kao mokrog i suhog istovremeno, oblikuje se lako kao plastelin i nije ljepljiv. Igra kinetičkim pijeskom je puno urednija od igre pravim pijeskom a zbog svoje svestranosti i mogućnosti nudi široku paletu mogućnosti za djecu. Dobra strana kinetičkog pijeska je i ta da nema rok trajanja te se ne suši na zraku. Jedina preporuka je ipak ta da ga se drži u posudi i da ga se pokrije da ne sakuplja prašinu.

Kao i pravi pijesak, kinetički pijesak nije namijenjen samo djeci. Ukoliko odrasloj osobi treba neka relaksirajuća aktivnost za opuštanje i smanjivanje nakupljenog stresa, zabava s kinetičkim pijeskom je odličan izbor.