Kvalitetan san i školski uspjeh

Autor: Hana Škrlec, 29. 10. 2019.

Izvor: https://www.lucyflemingillustrations.com/

Važnost sna za školski uspjeh

San je fiziološka potreba svakog čovjeka od njegovog samog rođenja. Iako postoje mnoge teorije o tome zašto spavamo, jedno je sigurno…san je potreban organizmu kako bi što kvalitetnije funkcionirao tijekom dana. Novorođenče spava oko 18 sati na dan, dok odrasla osoba može uspješno funkcionirati i s pet sati sna. Iako studije govore o tome da je potrebno 7-8 sati sna za naše zdravlje, sve ovisi o spolu, dobi, ali i varijacijama među pojedincima.

Većina istraživanja pokazuje da 40% djece školske dobi pati od nekog poremećaja spavanja, a 10% ih je pospano tijekom cijelog dana. Neispavanost i loša kvaliteta spavanja uvelike utječu na koncentraciju, pažnju i manjak energije. Uz to djeca su napetija i razdražljiva što onda utječe na školski uspjeh.

Tijekom školskih praznika roditelji često popuštaju svojoj djeci pa im je dozvoljen kasniji odlazak na spavanje, a time i kasnije ustajanje. Međutim, povratkom u školu kod mnogih se javlja problem teže prilagodbe na novi raspored. Navika kasnijeg odlaska na spavanje ostaje, ali se sad pojavljuje ranojutarnje buđenje. Kratkoročno to ne predstavlja problem, međutim iz tjedna u tjedan povećava se „dug spavanja“, a tijelo postaje iscrpljenije i vidljiv je manjak energije.

Upravo zato je potrebno da djeca usvoje dobre navike spavanja. Ako dijete ima naviku kasno odlaziti na spavanje, pokušajte svaki tjedan pomaknuti odlazak na spavanja oko 10 minuta ranije i na taj način će se tijelo postepeno privikavati na raniji odlazak na spavanje.

Ograničite djetetu boravak na računalu, telefonu ili tabletu te gledanje televizije, osobito u večernjim satima. Znanstvenici posebno upozoravaju na štetnost elektroničkih uređaja u spavaćoj sobi zbog čega u tim prostorijama ne bi trebalo biti televizora ni ostalih ekrana.

Smanjite stres…različita zbivanja u školi i zvan škole utječu na djecu zbog čega neki mogu osjećati tjeskobu ili napetost. Razgovarajte s djecom o tome što ih muči, pokušajte zajedno riješiti problem ukoliko on postoji.

Prije samog odlaska na počinak, spavaću sobu je potrebno prozračiti. Temperature koje su više ili manje od idealne (idealna je 16°C - 18°C) mogu utjecati na sposobnost da se zaspi. Također smanjenje buke i količine svjetla, te urednost sobe omogućuju kvalitetnije spavanje.

Mnogi se pitaju da li je djetetu potrebno popodnevno spavanje. Sve ovisi o tome kako to spavanje utječe na pojedinca. Na neke utječe okrepljujuće dok kod nekih izaziva mamurnost i dezorijentiranost. Zbog toga je najbolje da svaki pojedinac sam procijeni  u kojem slučaju bolje funkcionira te prema tome usklađuje svoje obaveze.

Ukoliko se kod djeteta javlja prekomjerna pospanost koja traje više od nekoliko dana, potrebno je otići liječniku kako bi se napravile pretrage i otkrio uzrok tome.

Preporučljivo je da djeca nađu neku rutinu koja će ih opuštati prije odlaska na spavanje, a vi kao roditelji budite čvrsti i ustrajni u svojim odlukama.