Stimulacija vida kod beba

Autor: Hana Škrlec, 24. 6. 2023.

Osjetilo vida se kod beba razvija postepeno i sporije od ostalih osjetila a razlog tome je da su se tijekom života u trbuhu stimulirala sva osjetila ali najmanje osjetilo vida s obzirom da u tom periodu nema previše vizualnih podražaja. Putem osjetila vida odrasle osobe dobivaju najviše informacija, čak 70%, međutim bebe svoje prve mjesece života koriste učeći kako vidjeti svijet oko sebe.

Novorođenče može registrirati obrise lica svojih roditelja ali mu je u početku slika mutna i nejasna. Kako se mozak razvija tako se poboljšava i djetetov vid.

Mozak djeteta čije je okruženje vizualno obogaćeno razvija se brže i aktivnije od djeteta koje raste u okruženju siromašno vizualnim stimulacijama. Jedna od prvih grešaka koju roditelji naprave je da bebinu sobu urede s neutralnim ili pastelnim bojama koje su sličnog tona. Koliko god takva soba bila lijepa i „nježna“ s tim bojama se ne pridonosi razvoju bebina vida jer joj nedostaju kontrasti, crno-bijeli objekti.

Rezultati istraživanja nam govore kako vrijeme koje dijete potroši na visoko kontrastne slike/kartice ( crno-bijele slike) stvara bogatiju neuronsku mrežu, pomaže djetetu da razvije funkcije oka (vidnu oštrinu, osjetljivost na boju, širenje pokrivenog vidnog polja), da se usredotoči (fokusira) na određeni predmet ili lice, da prati predmete koji se kreću.

Osim crno-bijelih slika i igračaka možete koristiti i druge predmete crno-bijele boje (zavjese, posteljina, stranice bebina krevetića) koje također stimuliraju razvoj vida. Crno-bijele slike  slobodno zalijepite na zidove, objesite iznad krevetića ili ih samo položite ispred bebe dok leži na trbuhu čime ćete, osim razvoja vida, potaknuti i aktivaciju vratnih i leđnih mišića.

U razvoju funkcije oka bebe roditelji mogu dodatno pomoći na način da stave predmet na nekih 30 cm ispred bebe i onda polako pomiču predmet s jedne strane na drugu stranu i time potiču kretnje glave i očiju kod bebe. Kod beba se može dogoditi da oči idu u križ ali to je zato što ono još ne može koordinirano upotrebljavati oba oka. Obično bebe to savladaju do sredine drugog mjeseca. Kad beba ne gleda u igračku, protresite igračku (ukoliko je riječ o igrački / zvečki) da potaknete dijete da okrene glavu prema zvuku.

Kad govorimo o kontrastnim slikama, prvih mjesec dana bi trebalo koristiti najjednostavnije slike (geometrijski oblici) na udaljenosti od 30 cm. Dozvolite djetetu da promatra slike koliko želi a svakih par dana možete promijeniti sliku. U dobi od dva mjeseca možete djetetu ponuditi kontrastne krugove različitih veličina. S četiri mjeseca ponudite djetetu neke složenije uzorke i zakrivljene oblike, dijete počinje fokusirati svoj pogled te polako usklađuje pokrete očiju i ruku pa počinje i hvatati predmete. U dobi od šest mjeseci mogu se koristiti slike životinja, igračaka te postepeno crno-bijele slike zamijeniti slikama u boji jer ih tada dijete počinje razlikovati. U šestom mjesecu se počinje i pravilno formirati binokularni vid odnosno sposobnost fokusiranja na objekte s oba oka istovremeno radi stvaranja jedne vizualne slike. Razdoblje od rođenja do 6 mjeseci djetetovog života je ključno za razvoj dječjeg vida jer se u tom periodu intenzivno formiraju očne jabučice ali i putovi koji prenose vizualne informacije od očne jabučice do dijelova mozga odgovornih za primanje i obradu vizualnih informacija. U dobi od oko četiri godine oštrina vida doseže vrijednost odraslih dok se do šeste godine stabilizira binokularni vid.

Izvor fotografije: www.babynatur.hr                                              Izvor fotografije: www.montesorisvet.com