Nacionalni kviz za poticanje čitanja je natjecanje za mlade čitatelje u organizaciji Knjižnica grada Zagreba, Hrvatskog centra za dječju knjigu te Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice, a provodi se online u narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske putem knjižnica, škola i kulturnih društava te u dijaspori.

Ovogodišnji kviz nosi naziv  Čitanje ne dolazi u pitanje, a čitaju se sljedeće knjige: Tihomir Horvat: Mali ratnik, Maja Brajko-Livaković: Milijunaši i Sanja Pilić: Pošalji mi poruku.

Tema ovogodišnjega Mjeseca knjige je enciklopedistika . Uz pročitane naslove Nacionalni kviz ove godine sadrži i zanimljiva pitanja, a odgovor na pitanje pronalazit će se uz pomoć online enciklopedija i leksikona Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Klikom na pojedinačnu fotografiju pristupate online enciklopedijama i leksikonima Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Nacionalni kviz možeš naći ovdje.

Dodatne informacije o projektu dostupne su na Web stranicama Knjižnica grada Zagreba

"Čitanjem do zvijezda" nacionalni je projekt poticanja čitanja Hrvatske mreže školskih knjižničara u obliku natjecanja u znanju i kreativnosti. Ovim projektom pokušava se učenike potaknuti na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje. Cilj projekta jest potaknuti timski rad kao i individualni napor učenika, poučavati korisnike, posebno djecu i mlade informacijskim tehnikama, vještinama i znanjima, raditi na unaprjeđenju životnih vještina i sposobnosti djece i mladih, poticati razvoj kreativnosti djece i mladih, te poticati djecu i mlade na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena.

Projekt se sastoji od pismenog dijela - kviz znanja i kreativnog uratka - plakat, a ima školsku, županijsku i državnu razinu natjecanja.

Ovogodišnja tema plakata  glasi "Zapisi iz škrinjice sjećanja", a čitaju se sljedeća djela:

• Jadranka Klepac: Kora od jabuke
  • Sue Townsend: Tajni dnevnik Adriana Molea (13 3/4 godina)
  • Jeff Kinney: Gregov dnevnik - Kronike Grega Heffleyja

Nagradni natječaj za dječje likovne i literarne radove na temu "Hrvatska kakvu želimo"

U sklopu procesa izrade Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te Agencijom za odgoj i obrazovanje organizira Nagradni natječaj za dječje literarne i likovne radove na temu „Hrvatska kakvu želimo“.

Natječaj će se provoditi na školskoj, županijskoj i nacionalnoj razini u 4 kategorije:

1. likovni radovi učenika od I. do IV. razreda
  2. literarni radovi učenika od I. do IV. razreda
  3. likovni radovi učenika od V. do VIII. razreda
  4. literarni radovi učenika od V. do VIII. razreda

U Natječaju sudjeluju  učenici osnovnih škola koje su iskazale interes i prijavile svoje sudjelovanje.

UPUTE ZA IZRADU LIKOVNIH I LITERARNIH RADOVA

• Učenik sudjeluje s najviše jednim likovnim i jednim literarnim radom
  • Za likovne radove dozvoljene su sve tehnike crtanja i kreativnog izražavanja
  • Literarni rad podrazumijeva pjesmu, priču, sastav ili pismo
  • Tema rada je „Hrvatska kakvu želimo“ s naglaskom na 7 tematskih područja: zdravlje i kvaliteta života, energija i održivi okoliš, promet i mobilnost, sigurnost, hrana i bio-ekonomija, digitalno društvo, turizam i kreativno društvo
  • Rad mora biti originalan - radovi koji su prepisani ili precrtani ne mogu sudjelovati u natjecanju
  • Svaki rad na poleđini mora sadržavati sljedeće podatke: ime i prezime učenika, razred, naziv i adresu škole

Po završetku natječaja Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije upriličit će svečanu dodjelu nagrada za sve finaliste natječaja, uz prigodni dječji program i izložbu najboljih radova.

Svi učenici koji su sudjelovali u natječaju zaprimit će potvrde o sudjelovanju, a predviđena je i izrada slikovnice te kalendara za 2019. godinu s odabranim dječjim radovima.

Sve informacije o natječaju dostupne su na mrežnoj stranici www.hrvatska2030.hr

« Travanj 2024 »